Poprawa dostępności i jakości świadczeń w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem jako ograniczenie skutków Covid-19 poprzez rozbudowę, dobudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku szpitala

Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, Oś Priorytetowa REACT-EU dla Zdrowia i Gospodarki w Małopolsce Działanie REACT-EU dla zdrowia.

Tytuł projektu: Poprawa dostępności i jakości świadczeń w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem jako ograniczenie skutków Covid-19 poprzez rozbudowę, dobudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku szpitala
Nr projektu: RPMP.14.01.00-12-0003/22

Krótki opis projektu:
Przedmiotem inwestycji jest dobudowa nowego skrzydła budynku wraz z przebudową fragmentu istniejącego gmachu (w miejscu połączenia) oraz przebudowa kolidujących elementów infrastruktury technicznej. Do tutejszych poradni, zwłaszcza do Poradni Pulmonologicznej, trafiają pacjenci z powikłaniami po chorobie COVID-19, takimi jak: duszność, niewydolność oddechowa, choroby śródmiąższowe płuc, które często wymagają dalszej szybkiej diagnostyki oraz leczenia na oddziale szpitalnym. Dlatego Szpital pragnie zwiększyć nacisk na cel związany z szeroko rozumianą rehabilitacją pocovidową, w której mieści się leczenie powikłań po covid.
Zakres rzeczowy obejmuje dobudowę skrzydła budynku w nawiązaniu do istniejącego gmachu (do obecnej kalenicy) w miejscu połączenia z dachem. Dobudowa i przebudowa obejmuje wykonanie 7 kondygnacyjnego budynku. Inwestycja ma na celu dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów prawa.
Zakres przedmiotowego projektu obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, roboty budowlane oraz zakup sprzętów medycznych.
W ramach realizacji projektu planuje się rozbudowę, dobudowę i przebudowę budynku głównego szpitala. Dobudowa skrzydła budynku umożliwi dostosowanie Izby Przyjęć, punktu rejestracji pacjentów oraz specjalistycznych poradni przyszpitalnych do obecnych wymogów sanitarnych i warunków technicznych. Dodatkowe sale chorych na I, II, III piętrze oraz gabinety lekarskie, poczekalnia i rejestracja na niskim oraz wysokim parterze spowodują pełne wykorzystanie możliwości szpitala.

Cel projektu:
Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępności do wysokospecjalistycznych usług w zakresie leczenia i diagnostyki oraz podniesienie standardu wykonywanych usług w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem. Zakres projektu będzie obejmował rozbudowę dobudowę i przebudowę głównego skrzydła szpitalnego dla potrzeb Poradni przyszpitalnych, Izby Przyjęć oraz sal chorych z węzłem sanitarnym.
Dodatkowo, w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń (w tym koronawirusa SARS-CoV-2), każda sala chorych zostanie wyposażona w pomieszczenie higieniczno-sanitarne.
Do kolejnych długofalowych celów projektu możemy zaliczyć:
– Poprawa dostępu do usług zdrowotnych mieszkańców powiatu tatrzańskiego, nowotarskiego oraz innych powiatów województwa małopolskiego,
– Rozwój strategicznych elementów infrastruktury ochrony zdrowia, które będą tworzyć warunki do zwiększenia dostępu do niej wszystkim mieszkańcom, przyczyniając się do
zakładanego zmniejszenia nierówności w zakresie stanu zdrowia,
– Skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na świadczenia zdrowotne,
– Poprawa wskaźnika „przelotowości”, tj. liczby osób leczonych w ciągu roku na 1 łóżko szpitalne,
– Zmniejszenie poziomu umieralności i poprawa zdrowia mieszkańców powiatu tatrzańskiego, nowotarskiego oraz innych powiatów województwa małopolskiego, subregionu
Podhalańskiego, dzięki stawianym trafnym diagnozom i możliwości podjęcia szybkiego dalszego leczenia,
– Poprawa komfortu pacjentów i jakości usług medycznych,
– Wzrost świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki zdrowotnej.
– Poprawa wizerunku Miasta i Gminy Zakopane, Subregionu Podhalańskiego oraz całego województwa małopolskiego poprzez dostęp do nowoczesnej infrastruktury zdrowotnej.
Ponadto realizacja niniejszego przedsięwzięcia pozytywnie wpłynie na realizację zapisów zawartych w krajowych i regionalnych programach strategicznych.
Celem bezpośrednim realizacji projektu jest ochrona zdrowia mieszkańców województwa małopolskiego, subregionu Podhalańskiego, a w szczególności mieszkańców powiatu tatrzańskiego oraz nowotarskiego.

Okres realizacji projektu: sierpień 2022 – grudzień 2023

Planowane rezultaty:
Liczba podmiotów objętych wsparciem w zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19: 1szt.
Wartość zakupionego sprzętu medycznego: 580 000 zł
Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: 1szt.

Wartość dofinansowania: 18 649 980,00 zł

Print Friendly, PDF & Email